Mantinel do postýlky.. klasický nebo polštářkový?

Otázka, kterou si kladou všechny budoucí maminky při výběru toho správného setu do postýlky pro své miminko. Rozdíl mezi mantinely je na první pohled viditelný, klasický mantinel je rovný, hladký s menší vrstvou výplně a šijeme ho ve dvou provedeních – krátký, který zasahuje pouze do poloviny postýlky či dlouhý, který je okolo celé postýlky. Oproti tomu polštářkový mantinel se skládá z více kusů, a to ze šesti polštářků. Když nebudeme hledět, jak který mantinel v postýlce vypadá lépe vzhledově, rozebereme si jejich praktické stránky a jejich použití v praxi.

 

Klasický mantinel do postýlky – jednoduchý

25

Výhody : 
Klasický mantinel padne do každé postýlky, ať už máte pro miminko připravenou postýlku jakéhokoliv designu, mantinel do ní snadno a rychle připevníte. Jelikož téměř každé miminko nemine období, kdy jeho postýlka nezůstane dlouho čistá, maminka ocení jednoduchost a praktičnost klasického mantinelu při převlékaní peřinek a prostěradla. Jak už jsme se zmínili, krátký mantinel zasahuje pouze do poloviny postýlky, což můžeme považovat jako výhodu v období, kdy se nám z malého spinkajícího miminka stane průzkumník, který už chce koukat na svět. V tomto případě můžete mantinel o jednu část posunout, tak aby chránil část za hlavičkou a jednu celou bočnici. Druhá bočnice poté zůstane odkryta pro prozkoumávání okolí postýlky.

Nevýhody : 
Klasický mantinel neobsahuje takové množství výplně jako polštářky a nechrání tolik batolata při prvních pokusech o stoupání v postýlce, se kterými jsou spojeny i první pády. Ovšem bez pádů a modřin jsme se nikdo nenaučil stát pevně na nohou.

Z praxe aneb zbořme mýty: 
Bočnice klasického mantinelu se bortí – s tímto názorem se často setkáváme v diskuzích či facebokoových skupin. Výplň každého mantinelu musí být tak masivní, aby nedošlo k prověšení bočnic mezi uchycením. Výplň by měla být kvalitní a mít vysokou hustotu, což od levné výplně nemůžeme očekávat. 
Dítě provázky od mantinelu utrhne – provázky jsou pevně všity a testovány na utržení, utržení ze strany miminka nehrozí, ani kdyby mělo obrovskou sílu! :-) Ani maminka či tatínek se nemusí bát provázky pevně utáhnout.

 

Klasický mantinel do postýlky – okolo celé postýlky

DSC_1115_(3)

Výhody : 
Nejen že krásně vypadá, ale také dodá malému miminku ve „velké“ postýlce pocit útulna a bezpečí. Dlouhý mantinel udělá z postýlky jakési hnízdečko, kde je miminko chráněno ze všech stran a v kombinaci s nebesy mu vytvoříte pohádkové prostředí a „nedobytnou“ pevnost klidného spánku.

Nevýhody : 
Mantinel okolo celé postýlky je skvělý v tom případě, že postýlka bude sloužit opravdu jen ke spinkání a přes den bude mít miminko k dispozici na hraní ohrádku. Batolata se mantinel snaží odkopávat nožičkami, aby viděla na svět. Na rozdíl od krátkého mantinelu, tento se přizpůsobit věku nedá. Také při přivazovaní k postýlce se trošičku více zapotíte. Doporučujeme ho do postýlky bez plných čel – pouze ze šprušlí.

Z praxe aneb zbořme mýty :
Mantinel okolo celé postýlky je jen na chvilku – z osobní zkušenosti s tímto mýtem souhlasím, mantinel okolo celé postýlky vydržel Rozárce ani ne do půl roku, poté ho začala odsunovat a odkopávat, vadil jí na tolik, že jsme mantinel museli odstranit.

 

Polštářkový mantinel do postýlky

s-l1600 (20) 

Výhody : 
Polštářky jsou šity v nejuniverzálnějším rozměru 30x30cm, aby seděly jak do postýlky 120x60cm, tak také 140x70cm. Jelikož se mantinel skládá z vícero kusů, můžete si sami podle své fantazie a podle potřeb miminka zvolit, jak a kde bude uvázán. Navíc polštářek má měkoučkou výplň, takže miminko chrání při otáčení v postýlce, při hraní či prvních pokusech o postavení se. Pokud miminko z postýlky vyroste, dají se polštářky využít do větší postele, jako dekorace na gaučík či podsedák na židličku. Navíc se dají parádně barevně kombinovat, jak je vidět u naší 12dílné sady CLASSIC.

Nevýhody : 
Víc kusů –> víc šňůrek –> víc vázání –> víc práce ( ..každé převlekání peřinek nadávám :-) )

Z praxe aneb zbořme mýty : 
Polštářkový mantinel zabere miminku místo v postýlce – ačkoliv se jedná o polštářky, stále je to mantinel, takže šířka polštářků by v žádném případě neměla zasahovat do prostoru miminka. Před koupí polštářkového mantinelu důrazně doporučujeme se na rozměry přeptat prodejce. Jedná se o produkt, u kterého pokud výrobce překročí daný rozměr, ohrožuje tak bezpečnost Vašeho miminka. Naše polštářky jsou široké cca. 7cm, což je to rozměr nařízený EU pro bezpečí dětí do 3let. 
Polštářky nelze zavázat k postýlce s pevným čelem – ano, lze.. dva polštářky v čele ( za hlavičkou miminka ) pevně svážete k sobě, jak v horní, tak v dolní části. Dále pak pokračujete k běžnému vázání k postýlce.

 

Na téma „vázání polštářkového mantinelu“ připravujeme následující článek.